Co to je syndrom vyhoření a jak mu předejít?

Co to je syndrom vyhoření a jak mu předejít?

Syndrom vyhoření se stává smutným trendem dnešní doby. Většinou je způsoben dlouhodobým vykonáváním zaměstnání, které je náročné, často je spojen se stresujícím prostředím a dostáváním více úkolů, než lze dlouhodobě zvládat. Velmi rizikovou skupinou jsou například učitelé, ale potkat může prakticky kohokoliv. Jak se projevuje syndrom vyhoření a především jak mu předejít?

Co to je syndrom vyhoření a jaké jsou jeho příznaky?

Lékaři syndrom vyhoření nejčastěji definují jako naprostou ztrátu o zaměstnání. Náchylnější jsou takové profese, kde se vyskytuje mnoho stresu a úkolů, které zaměstnanci nezvládají. Nepomohou ani vysoké nároky zaměstnavatelů nebo chaos na pracovišti.

Nejčastěji se projevuje pocity vyčerpání, nechutí ve vztahu k práci, ale mohou se přidat i závažnější problémy jako poruchy spánku, psychické potíže nebo problémy s pamětí. Často bývá logicky doprovázen ztrátou motivace a poklesem k pracovního výkonu.

Pak se lidé často dostávají do smyčky, kdy pokles jejich výkonu zaznamená zaměstnavatel, který na ně začne více tlačit nebo i vyhrožovat výpovědí, čímž se prohlubuje nechuť k práci a tak stále dokola.

Jak předejít syndromu vyhoření?

Nejdůležitější je prevence. Odborníci doporučují komplexní zdravý životní styl, který zahrnuje dostatek pohybu, pobyt v přírodě, vyváženou stravu, kvalitní spánek a filtrování stresu pomocí nejrůznějších technik.

Pokud cítíte, že se blížíte k bodu, kdy vás nečeká už nic jiného, než pád do propasti vyhoření, můžete zkusit ještě jednu osvědčenou radu. Vypnout úplně. Co to znamená?

Je dokázáno, že lidé dokážou předejít syndromu vyhoření, pokud razantně změní prostředí, ve kterém se nacházejí. Východiskem tedy může být dlouhodobá dovolená, načerpání nových sil v jiném prostředí, jednoduše přerušení práce na nějakou dobu – ta by však měla být dostatečně dlouhá, většinou se uvádí, že pomůže minimálně roční přestávka.

Chápeme, že vynechat práci a odjet pryč na rok si nemůže dovolit každý. Nemějte obavy, máme pro vás ještě jeden tip.

Zkuste změnit práci

Změna práce je zaručeným receptem na syndrom vyhoření, jelikož mu úplně předejdete. Jak ale změnit pracovní pozici, když máte vzdělání v určité oblasti, kterou jste doteď vykonávali?

Vyzkoušejte některý z rekvalifikačních kurzů od Orange Academy. Rozšíření znalostí pomocí rekvalifikace vám pomůže se změnou práce, budete si jistější při jejím hledání a můžete si vybírat z více možností.

Rekvalifikační kurzy navíc můžete absolvovat po celé České republice, stačí si vybrat z nabídky společnosti Orange Academy rekvalifikační kurz v Plzni, Praze, Brně či Ostravě.

Nevíte jaký obor by byl vhodný právě pro vás? To už záleží na vašich preferencích a snech. Chcete pracovat v administrativě, personalistice nebo marketingu? Oblíbené jsou také rekvalifikační kurzy účetnictví, které můžete absolvovat i bez předchozích zkušeností v oboru a úplně tak překopat svoji kariéru. Syndrom vyhoření již jednoduše nemá šanci.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *