Čínská houba reishi, její všestranné účinky vám prodlouží život

Čínská houba reishi, její všestranné účinky vám prodlouží život

Využití houby reishi má v tradiční čínské medicíně velice dlouhou tradici

Některé prameny hovoří o tom, že se využívá zhruba 2000 let, jiné odvážněji předpokládají, že to může být ještě mnohem déle, a to až dvojnásobek, tedy 4000 let. Jedná se o dřevokaznou houbu, která roste na pařezech, či odumřelých stromech, nejčastěji si vybírá dub, ořešák či topol.

Houba reishi je považována za nástroj nesmrtelnosti

Kromě názvu reishi se můžete setkat i s čínským ling zhi nebo českou lesklokorkou lesklou – všechny tři názvy znamenají totéž. Vžila se pro ni i přezdívka houba nesmrtelnosti. Zakládá se ale na pravdě? Tradiční medicína tvrdí, že ano. Lesklokorka totiž obsahuje všechny esenciální aminokyseliny, dále vitamíny řady B, z minerálů má pak nejvíce železa a selenu, ale samozřejmě i řady dalších. Unikátní je hlavně vysokým obsahem germánia, které vědci velmi často spojují s protinádorovým působením. Ale zpět k té nesmrtelnosti. Sice se asi nestanete Emiliou Marty z proslulé hry Karla Čapka Věc Makropulos, ale rozhodně vám může život o pár let prodloužit. Dokazuje to výzkum na myších, kde je prokázáno prodloužení života o 9-20 %, v přepočtu na lidské roky 7-16 let.

Houba reishi působí proti stařecké demenci

Musíme zdůraznit, že léčebné účinky reishi jsou velmi všestranné. Terpenoidy v ní obsažené se vyznačují proti zánětlivým účinkem. Podle odborníků by tato houba užitečná na potíže s pamětí měla dobře posloužit i proti stařecké demenci, Parkinsonově chorobě způsobené zánětem mozkových buněk, ale také Alzheimerově chorobě. Umí totiž snižovat oxidační působení amyloidu beta, který je spouštěčem Alzheimerovy choroby. Velmi dobře stimuluje neurony. Zároveň vykazuje velmi pozitivní účinky na snižování krevního tlaku, cholesterolu v krvi a rovněž i stabilizaci hladiny krevního cukru.

Houba reishi zvládne boj s alergií i obezitou

Mimo to působí lesklokorka velice dobře i na potíže s imunitou, kterou posiluje. Zároveň dokáže dobře tlumit tvorbu histaminu, takže má pozitivní účinky i na alergie včetně astmatu. Neocenitelná je i jako prevence vzniku trombóz. Dokáže totiž působit proti shlukování krevních destiček, a tudíž i úspěšně zabraňuje vzniku krevních sraženin, které mohou vést k ucpání cévy a tím pádem k srdečnímu infarktu nebo mozkové mrtvici. Souhra působení triterpenů a polysacharidů tvoří úspěch i pokud jde o obezitu a cukrovku 2. typu. Proto ti, kteří trpí obezitou, mají vyšší hladinu cukru v krvi, nebo dokonce už trpí cukrovkou mohou houbu vyzkoušet jako podpůrnou terapii. Pomáhá hubnout, protože umí předejít tvorbě dalších tukových buněk.

 

Houba reishi je omlazující elixír

Bez nadsázky vykazuje lesklokorka také omlazující účinky, významně zpomaluje stárnutí. Výtažky totiž dokážou chránit buněčnou a mitochondriální DNA a samozřejmě buněčné membrány před poškozením oxidací. Přitom právě oxidace stojí za stárnutím organismu. V tomto smyslu umí reishi pomáhat i poškozeným orgánům, třeba mozku po mrtvici, ledvinám poškozeným cukrovkou. Stejně tak detoxikuje a pomáhá játrům vylučovat toxiny. Velice dobře se uplatní i u léčby jaterní fibrózy.

Hledejte alespoň 40 % polysacharidů

Reishi je houbou, které má svůj domov v Asii, takže ji v českých lesích nenajdete. To ale zas tak nevadí, protože se nedá konzumovat přímo, tak jako naše české houby. Vyrábí se z ní extrakty s maximální koncentrací účinných látek. Extrakty jsou obecně mnohem vhodnější než prášek z rozemleté houby, protože mají mnohem větší účinnost.

Je ale velice důležité, jaký potravinový doplněk – extrakt s reishi – vybrat. Divoce rostoucí houby jsou kvalitnější než ty pěstované uměle. Pokud se se ale u uměle pěstovaných zvolí tradiční způsob, tedy růst na dřevěných kmenech, dosahují stejných kvalit, jako ty volně rostoucí. Dále je důležitý způsob extrakce, nejlépe vícestupňový, který zachová maximum účinných látek. Vybírejte si reishi s obsahem alespoň 40 % polysacharidů, pak máte jistotu maximálního účinku.

Zaujala některá z informací?

Podívejte se na jednotlivé doplňky z houby Reishi 

Jeden komentář u “Čínská houba reishi, její všestranné účinky vám prodlouží život”

  1. Věra napsal:

    Dobrý den,
    Hodně jsem slyšela i četla o houbě Reishi a je moc produktů a nevím kterou variantu vybrat.Jsem starší (64) a zatím se léčím s tlakem a chtěla bych si koupit na imunitu a četla jsem že užívají více druhů na jednou můžete mi doporučit které by bylo pro mě vhodné.
    Přeji hezký den
    Děkuji Holečková

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *