Meduňka lékařská je velmi pospěšná našemu tělu a pomůže při různých nemocech

Meduňka lékařská je velmi pospěšná našemu tělu a pomůže při různých nemocech

Meduňka lékařská patří do čeledi hluchavkovitých

Jedná se o vytrvalou bylinu se širokým využitím, která je pro náš organismus velmi prospěšná. Čím konkrétně a co všechno si z ní můžeme v domácích podmínkách vyrobit?

Jak se meduňka lékařská používá

Vytrvalá bylinka na našich zahrádkách může dorůst výšky až 70 cm. Během léta, v období od června do srpna, kvete. Coby léčivé se využívají listy, méně často se sbírá i nať, a to jak v čerstvé podobě, tak i ty sušené. Listy se sklízí v době před kvetením.

Největší podíl látek zaujímají třísloviny, konkrétně 4 %. Další podíl tvoří 0,1 % silic, díky nimž získává charakteristickou citrusovou vůni a zbytek připadá na minerální látky, flavonoidy, sliz, hořčin. Trvalka u nás běžně neroste, můžeme ji ale pěstovat na zahrádce. Případně si koupíme sušenou. Usušené lístky meduňky bychom měli skladovat přibližně rok, pak ztrácí léčivá rostlina svoje účinky.

Asi nejznámějším způsobem využití je bylinný čaj.
Jeho příprava je jednoduchá, na jeden šálek vody nám stačí množství lístků odpovídajících jedné lžičce. Jednoduše přelijeme a necháme louhovat deset minut.

Meduňka lékařská

S čím nám meduňka lékařská může pomoct

Pít můžeme až tři šálky denně. Čaj je vhodný především na celkové zklidnění, meduňka má pozitivní efekt na klidný spánek a pohodové usínání. Její uklidňující účinky se dají využít i při nemoci.

Meduňka nám pomůže při nachlazení, kašli nebo při trávicích obtížích, dokáže zmírnit i nadměrné bušení srdce.

Pít meduňkový čaj mohou i děti.

Je pro ně zcela bezpečná a díky příjemné chuti připomínající med, podle níž dostala rostlinka název, si ji zaručeně oblíbí. Rovněž se jedná o účinný prostředek, který dokáže ulevit při zvracení v těhotenství. Ženy a dívky mohou čaj rovněž užívat při bolestivé menstruaci.

Meduňku můžeme užívat nejen vnitřně, ale také vně.

Urychluje hojení krevních podlitin, pohmožděnin a mírní bolest hlavy. V takovém případě můžeme použít meduňkovou tinkturu nebo si spánky potírat rozdrcenými listy.

Meduňka lékařská je vhodná i v kombinaci s jinými bylinkami, které se doplní a vytvoří vynikající kombinaci přírodního léčení

 

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *