Propolis, látka plná zázračných účinků pro zdraví

Propolis, látka plná zázračných účinků pro zdraví

Nejspíš tušíte, že med není jediný produkt včelí produkce, včelí propolis je rovněž malý zázrak

Pravděpodobně už jste někdy přemýšleli, jak vlastně funguje včelí úl. Napadlo vás ale někdy, proč takto rušné místo nesužují patogeny? Odpověď, kterou hledáte, se skrývá pod názvem propolis. Pojďme si o něm něco povědět.

Včely dokážou také svojí stavební činností stvořit propolis

Jde o pryskyřitou látku s aromatickou, nezaměnitelnou vůní. Podle stáří a původu se tato velmi lepkavá hmota barví od zelenožluté až k temně hnědé. Vzniká samozřejmě díky pilné práci včel, které surovinu k tvorbě propolisu sbírají po různých pryskyřitých rostlinách. Následně ji využívají například k vystýlání a vyztužení buněk plástů, zatmelují jím trhliny nebo otvory ve stěnách úlu. Dutiny obývané včelami také disponují tenkou souvislou vrstvou po stěnách a včely s ním dokážou i dokonale zmumifikovat těla vetřelců, které se jim nepodaří dostat z úlu ven. Zvýšení teploty hmotě neublíží, právě naopak. Začnou se z ní uvolňovat těkavé látky, které prosytí atmosféru úlu a hlavně působí antibakteriálně.

Propolis ochrání úl stejně jako tělo

PropolisSamotné slovo propolis vzniklo ze dvojice řeckých slov „pro = před“ a „polis = město.“ Jedná se tedy o látku určenou k ochraně včelího města, tedy samozřejmě úlu.

Medicína již odhalila, že ochranné účinky propolisu se dají využít nejen v úlu, nýbrž také v případě lidského zdraví. To rozhodně potvrdí i doktoři stovky let zpátky, kteří již dle pramenů tuto látku využívali.

Propolis má v tomto ohledu zejména antimikrobiální a protizánětlivé vlastnosti

Ovšem moderní medicína je schopna k nim přiřadit také účinky imunostimulační.

Vyplatí se tedy na sezónní infekty?

Jednoznačná odpověď zní rozhodně ano, ovšem je tu i pár úskalí

To největší je rozhodně původ.

Jedná se o velkou směsici různých rostlinných přísad, včetně pylů a podobně. Tímto se tedy může propolis stát pro někoho alergenní.

Moderní medicína v tomto ohledu však nezahálí a vědci již nalezli techniku, jak z propolisu odstranit všechny alergeny při zanechání účinných látek. Upravený propolis pak získává ještě další velmi užitečnou vlastnost, rozpustnost ve vodě. Není jej tedy nutné rozpouštět v alkoholu, tudíž může být podáván i dětem.

Jak a kdy použít propolis

Propolisová tinkturaPřípravky s propolisem jsou vhodné k léčbě opakovaných infekcí dýchacích cest.

Ty představují velký problém zejména v dětském věku.

Větším problémem jsou ovšem bakteriální infekce.

Je již známo, že dlouhodobé užívání silných antibiotik vede často ke vzniku rezistence (odolnosti) patogenních bakterií na jejich účinek.

Propolis je jiný

Na jeho účinek dosud nebyla nalezena žádná forma resistence.

Pokud tedy začneme na lehčí infekce užívat propolis, na ty závaznější si klasická antibiotika udrží více účinnosti.

Propolis a další včelí výrobky včetně BIO medu ZDE

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *