Reflexologie ruky může stimulovat nebo utlumovat

Reflexologie ruky může stimulovat nebo utlumovat

Ruka (dlaň) je druhým obrazem těla

Tudíž jsou zde také reflexní body, které mají svou vlastní reflexní dráhu, u které si musíme uvědomit, jestli chceme stimulovat nebo utlumovat.

Podobně jako reflexní terapie ostatních oblastí, tak i reflexní terapie ruky má stejné a obecné kontraindikace i indikace.

Stimulujeme hrotem palce vždy, když reflexní ploška neprojevuje bolest, utlumujeme bříškem palce vždy, když reflexní ploška projevuje ostrou bolest.

Reflexologie rukyJedná se o metodu tradiční čínské medicíny s tím rozdílem, že je uplatněna na ruku, tím pádem má stejné účinky, jako ostatní reflexní terapie.

Klient může sedět, či ležet s tím, že dlaň a celá horní končetina musí být uvolněná.

Začínáme vždy pravou rukou, a tím způsobem, že jí nejdříve uvolníme, zakroužíme s ní v zápěstí a lehce se s ní seznámíme.  V první řadě ji protáhneme do stran.

Zakroužíme pomocí tlaku a tahu jednotlivě v každém prstu. Dále přejdeme k ohýbání prstů v kloubech. Přejdeme k jemné krouživé masáži dvěmi palci přes dlaň+ masáž dlouhými táhlými pohyby směrem dolů a do stran. Věnujeme se zároveň i zadní straně ruky a vytíráme záprstní plošky a články.

Další reflexní technika je postavena na uvolnění hlavy a krční páteře

Při této technice se zaměřujeme na nejvýše postavený článek palce. Nachází se tu mnoho reflexních oblastí, hlava, týlní kost, mozek, nosní dutiny…
Následně protáhneme a několikrát ohneme článek a zopakujeme devětkrát. Poté provedeme masáž krouživými pohyby palce ze všech 4 stran kolem nejvýše postaveného článku palce (distálního).

Následující reflexní technika je založena na uvolnění pohybového ústrojí

Začínáme od distálního článku palce směrem dolů až k zápěstí.
Reflexním účinkem stimulujeme všechny segmenty páteře.
Dále promasírujeme oblast svalstva pánevního a hýžďového (dole nad zápěstím, v oblasti “náramku.”) Přesuneme se nahoru na dlani k začátkům prstů a od palce k malíku masírujeme.
Reflexně stimulujeme lopatku, rameno, loket, koleno, kyčel. V poslední fázi první části přejdeme na stimulaci solar plexu.

Solar plexus (solarní pleteň) – bod, který uvolňuje od stresu a napětí nachází se na dlani mezi rýhami v oblasti mezi 3. a 4. prstem. Promačkáváme po dobu 10 sekund a počet opakování je okolo 10. Úleva přichází s výdechem.
V druhé fázi se vrátíme na místa, která vykazovala bolest a znovu promačkat.
Tento celý postup zopakujeme u ruky levé.

Alespoň 10 minut po reflexní terapii v oblasti ruky, necháme klienta ležet a sdělíme mu doporučení, jak se chovat po reflexní terapii, aby minimalizoval riziko vzniku vedlejších účinků.

Nejvhodnější prostředek po terapii je odpočinek a zvýšený příjem vody nebo čaje na podpoření detoxikačního efektu.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *