Sladká tráva Stevie, umí osladit bez cukru

Sladká tráva Stevie, umí osladit bez cukru

Kvůli její sladivosti, která je až 300x sladší než cukr, je hlavní využití stevie ve slazení potravin

Stévie sladká je původem z tropické oblasti Ameriky a obsahuje vápník, křemík, hořčík, kobalt, selen, fosfor, želeno, chróm a rebaudiosid A, C, D, E, dulkosid B, steviosid a steviolbiosid – komplex sladivých látek, ale na rozdíl od cukru neobsahuje skoro žádné kalorie.

Pokud jsme dosud sladili kávu sacharinem či aspartamem z důvodu snížení své hmotnosti, sáhněme raději po stévii

Stevie se hodnotí jako přírodní sladidlo, kdy stačí dát dva listy do konvice. Navíc ji lze použít i při vaření a pečení, kdy si uchovává svoje vlastnosti. Umělá sladidla zvyšují chuť k jídlu a určitě nepatří do zdravého stylu života.

Důležitá vlastnost stevie je ta, že ji mohou používat i nemocní s diabetem II. typu, neboť látky v ní obsažené pomáhají udržovat cukr v krvi a játrech v rovnováze.

Stevie podporuje také činnost slinivky břišní, trávení, zvyšuje metabolismus, chrání před vysokým tlakem, působí protivirově, pomáhá léčit různé ekzémy, zlepšuje soustředění, zahání pocit hladu, a dokonce snižuje chuť na cigarety a alkohol.
Sladká tráva StevieCelá nadzemní část rostliny má stejnou sladivost, a může se používat čerstvá i sušená, ta sladí ale silněji než čerstvá.

Stévie má ráda teplo a světlo, ne však přímé slunce a bude se jí dařit v zimě na parapetu, začátkem května ji můžeme odnést na balkon či zahradu, kde je polostín a bude chráněna před větrem.

Z jedné rostliny si můžeme sami odnožemi namnožit více rostlin, a použít jako dárek, neboť zvláště kvetoucí moc hezky vypadá a pokud se dobře vytvaruje řezem, bude ještě bohatší.

Sušením listů můžeme získat z jedné rostliny i 500 g sušiny.
Stévie se využívá nejen v potravinářství ke slazení marmelád, žvýkaček, limonád, ale i přidáním do zubních past, ústních nebo pleťových vod.

Sušené listy stevie

Listy stevie koupíte v e-shopu Bylik.cz

Najdete i zajímavý recept na koncentrovaný výluh z listů stevie.
Přejít do e-shopu Bylik.cz

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *