Úzkostná porucha snižuje kvalitu života

Úzkostná porucha snižuje kvalitu života

Lidí, které trápí nějaké psychické či psychiatrické onemocnění ve společnosti, stále přibývá. Jedná se o deprese, různé stupně fobií, stresů a psychóz. Není žádnou ostudou, když se člověk se svými problémy svěří odbornému lékaři, ba naopak, je to přímo žádoucí.

Mezi často diagnostikované choroby patří generalizovaná úzkostná porucha. Jedná se o stav, který v lidech probouzí negativní emoce a pocity nízkého sebevědomí, strachu z neúspěchu a ze zklamání. Neustálý pocit viny a nervozity, že se něco stane, něco se pokazí a z toho vyplývajícího vjemu ohrožení, je v běžném životě velmi omezujícím faktorem. Neřešená úzkostně depresivní porucha vede rovněž k poruchám imunity a fyziologickým onemocněním.

Cílená léčba má nejlepší výsledky

Léčba tohoto záludného onemocnění je zpočátku v tišení symptomů. Pacientům jsou nekoncepčně předepisovány léky na uklidnění a potlačení deprese. Jediným správným způsobem, jak překonat úzkostnou poruchu je ale kognitivně behaviorální psychoterapie, dechové cvičení a cílená farmakologie.

Psychoterapie se soustřeďuje na odhalení a zjištění příčin vzniku tohoto onemocnění. Nutno na rovinu říct, že v 99% je viníkem stres, přepracování a hektický životní styl. Dechová terapie má ulevit napětí i provázejícího bušení srdce a potlačit psychosomatické ataky.

Ve vážných případech lékaři sahají k farmakologické léčbě. Nejčastější volbou jsou antidepresiva nové generace, tedy inhibitory zpětného vychytávání serotoninu či noradrenalinu. Léky nejsou návykové, dokáží člověku optimálním způsobem zvednout náladu a umocnit pocit rovnováhy. Náběhová křivka v jejich užívání je postupné, je proto důležité užívat je dlouhodobě.

Léky nejsou k zahození

Pro zajištění okamžité úlevy slouží léky na bázi benzodiazepinů. Účinkují okamžitě a zaručeně, jejich nevýhodou je návykovost, která může skončit nepěknou závislostí. Přestože je lékaři předepisují často a bez konkrétní diagnózy, v případě úzkostné poruchy je lepší vsadit na antidepresiva.

V neposlední řadě je třeba změnit životní styl, naordinovat si klidový režim s dostatkem odpočinku a dostatečně spát. Léčba panické poruchy má dobrou prognózu. Stačí se jen objednat ke specialistovi.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *