Ananas je v domácnostech jako ovoce oblíbený, víte jaké má účinky?

Ananas je v domácnostech jako ovoce oblíbený, víte jaké má účinky?

Ananas zná každý a v některých domácnostech je velmi oblíbený

Často ho můžeme nalézt nejen v kompotech, dobře se také kombinuje se slanými pokrmy, přidává se například do pizzy. Víte, jak takový ananasovník pěstovat? Není to v podstatě nic složitého, může se ale stát, že se vám to nepovede. Ananas se k nám dováží z tropických zemí, kde je pěstován na plantážích. Zajímavostí je, že na jedné rostlině vyroste pouze jeden ananas, asi si tak dovedete představit, jak takové plantáže musí vypadat.

Využití ananasu a jeho účinky na zdraví jsou široké

Ananas v sobě ukrývá poklad v podobě několika skvělých látek a vitamínů. Mezi ně patří například železo, zinek, vápník a draslík, také ale v něm najdeme vitamíny B a C a vlákninu. Je tak především zdravý a nízkokalorický. Často se používá při dietách a redukci váhy. Díky svým skvělým schopnostem má i léčivé účinky. Využívá se:

  • Při zácpě a průjmech
  • Při střevních potížích
  • Při rakovinném bujení

Je vhodnější konzumovat čerstvý ananas, ne kompoty

Není tak těžké dostat se k dužině, stačí k tomu nůž a trocha šikovnosti. Na českém trhu se už také ale objevili pomocníci, díky kterým ananas velmi dobře naservírujete. I přesto, že raději grilujete maso, můžete zkusit experiment v podobě grilovaného ananasu, skvěle se totiž hodí i k masu.

ananas

Víte, že se z něj vyrábí textilní vlákna?

Z ananasu se ovšem nepoužívá jen plod, ale také listy, ze kterých se vyrábí vlákno, které se používá v textilním průmyslu. Mimo to se z něj vyrábí otruby, jako krmivo pro zvířata. I přesto, že se k nám dováží, můžete si ho zkusit vypěstovat sami, chce to však velkou dávku trpělivosti.

O to větší ale z něj poté budete mít radost. V kuchyni pak můžete vyzkoušet nespočet receptů, které jistě najdete v ledajaké kuchařce.

Povedlo se vám někdy v našich podmínkách vypěstovat ananas?

2 komentáře u „Ananas je v domácnostech jako ovoce oblíbený, víte jaké má účinky?“

  1. Roman napsal:

    Ananas jsme doma pěstovat nezkoušeli a nevěřím, že by to i šlo. O ananasu vím, že jde zdrojem vitamínů ze skupin A, B nebo C, dále o minerální látky jako železo, vápník či draslík a zmínit musíme i enzym bromelin, jenž odbourává bílkoviny. Díky tomu pochopitelně pomáhá trávení. Konzumace ananasu se také doporučuje při trávicích potížích včetně průjmů. Bromelin rovněž chrání střeva a má protizánětlivé účinky, takže zmírňuje bolesti, otoky a umí pomoci se zacelením ran po zraněních či operacích.

  2. babicka11 napsal:

    Ananas mám zrovna na stole, jak jeden sním, kupuji si nový. Mám i ve skleničce ponořený kořen a už se mi ukazují první kořínky. Je fakt, že to trvá dlouho, skoro dva měsíce a měním vodu, aby nebyla zakalená. Věřím, že vypěstovat doma se i dá, na internetu jsou jich vidět desítky. Ani mi tak nejde o plody, jako spíš o rostlinku. Tak se mi snad podaří, když už se mi to párkrát povedlo…..

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *