Rýmovník, neboli Plectranthus argentatus

Rýmovník, neboli Plectranthus argentatus

Rýmovník je léčivá pokojová rostlina, která zatočí s rýmou

Umí toho ještě daleko víc. Voní, chutná, ale hlavně pomáhá léčit spoustu nemocí.
Rýmovník se dříve se moc v našich domácnostech nevyskytoval, ale jakmile se mezi lidmi rozneslo, že je skutečně zázračný a pomáhá, tak se snad nachází v každé rodině.

rýmovníkV podstatě rýmovník nevyžaduje žádnou velkou péči.

Je pravdou, že se mu dobře daří přes léto venku, ale na zimu ho tam nenechávejme. Tak jako mráz může uškodit nám, když budeme dlouho někde stát, tak to samé bude v jeho případě.

Přes léto venku a v zimě doma na parapetu mu zase jenom prospěje.

Nemá ani problémy s množením a tak můžeme vskutku během pár měsíců rozmnožit mnoho sazeniček. Není potřeba, abychom byli vyškolení zahradníci, tohle zvládne absolutně každý.

Množí se vrcholovými řízky, to znamená, že kousek uštípneme a dáme do vody. Velmi brzy uvidíme slaboučké nitky a to jsou právě ony silné kořeny, které se jednoduše zasadí do květináčku.

Doma ho můžeme pěstovat a mít prakticky kdekoliv, třeba na parapetu.
Jen tak stát na parapetu nebo na jiném místě, kdy uštipováním listů ho budeme zároveň tvarovat a on bude sílit. Ovšem velmi pěkně bude vypadat i v závěsu, kdy šlahounky budou přepadávat.

Ptáte se, jakou potřebujete pro pěstování rýmovníku půdu?

Ani zde nevyniká žádnou náročností. Vyhovuje mu naprosto neutrální propustný substrát. Samozřejmě rok od roku je o trochu silnější a tak by bylo dobré mu po roce dopřát nový domov a to větší květináček.
Jen o co bude moci prosit, to bude rozhodně zálivka. Nesmíme mu ji totiž dopřávat moc, jinak listy zčernají a rostlinka umře.

Proč je rýmovník tak zajímavý?

  • jeho listy obsahují značné množství silice a ta se uvolňuje do vzduchu
  • když se promne v prstech nebo jen tak se s rostlinkou zahýbe, uvolní se se ve větší intenzitě
  • voní jako meduňka, šalvěj a eukalyptus
  • pomáhá při nachlazení, rýmě, kašli, zánětu průdušek, astmatu a dalších onemocněních, ale hojí  i spáleniny nebo drobné ranky
  • pouhý jeden lístek dokáže dělat zázraky, promnout mezi prsty a vdechovat to není nic složitého
  • když dáme lístek do vody a do misky na topení, zlepší se ovzduší v místnosti
  • má ještě daleko více předností, než si jen můžeme domyslet

Z rýmovníku si uvaříme výborný čaj

Bylinky na parapetPoužíváme pouze čerstvé listy a příprava čaje je jednoduchá.
1 větší lístek vložíme do hrnečku a zalijeme vařící vodou, necháme chvíli louhovat a můžeme popíjet. Kdo chce, tak si čaj může osladit medem.

Čaj se doporučuje při infekci dýchacích cest, bolesti žaludku, kolice střev, ledvin, pro zlepšení činnosti jater, pro snížení krevního tlaku a hladiny cholesterolu. Kdo trpí žlučníkovými nebo ledvinovými kameny, rozhodně by neměl otálet a čaj si uvařit. Má daleko širší působnost, než si jen dokážeme představit.

Repelent z rýmovníku proti mouchám, mšicím…

Nám sice bylinka bude krásně vonět, ale hmyz z ní nadšený nebude, proto nám poslouží jako přírodní repelent proti mouchám, molům, mšicím, komárům i klíšťatům. Důležitá je opět šťáva z listů, která se dá získat odstředěním nebo podobným způsobem jako se vyrábí tinktura.

Mít zasazenou bylinku na parapetu se vždycky vyplatí

Tak to vypadá, že budeme potřebovat víc květináčků 😀

Jeden komentář u “Rýmovník, neboli Plectranthus argentatus”

  1. Peta napsal:

    Rýmovník je skutečně poklad v květináči. Manžel se ošklivě spálil, ihned jsme na to přiložili rozmačkaný list rýmovníku a druhý den měl místo spáleniny ránu, jakoby se pouze škrábnul o něco. Až nás to samotné velmi překvapilo.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *